KOALY - Klub Otevřených Akvaristů LY
NANO AKVÁRIUM
Malé akvárium, nebo také nano akvárium, zaujme svou velikostí a celým zmenšeným podvodním světem každého akvaristu, začínajícího i již akvarijně činného. Za poslední dva roky dochází přímo akvarijnímu boomu nanoakvárií. Pojďme si jednoduše vysvětlit, co je to vlastně nanoavkárium, co všechno potřebujeme, jaké rybičky a živočichy je vhodné v miniakváriu mít, kam ho umístit, a kolik to vlastně asi tak může stát?
Miniakváriem se rozumí malé akvárko, řekněme 20 – 40 litrů, kde chováme ve společné symbióze malé druhy akvarijních ryb, společně s vhodnými květinami. Zajímavé je, že například v Rakousku platí zákon, kdy mohou být akvarijní ryby chovány v nádržim minimálně o 54 litrech, do menších akvárií umisťovat rybky je tedy trestné, snad proto je v Evropě velký rozkvět chovatelů akvarijních krevet, které jsou velmi žádánými tvory na nanoakvárií. Někteří akvaristé mají malé akvárium právě pouze se sladkovodními krevetkami.
Vhodná nádrž
Pro živočichy do malého akvária zřizujeme akvárium minimálně o 20 litrech, menší akvária mohou dobře posloužit jako odchovny pro rybí páry a jejich třecí aktivitu. Ve specializovaných obchodech je možné zakoupit od různých firem přímo akvarijní sety, včetně potřebného vybavení a dokonce i stolkem na míru miniakvária. Nebo je také možné sestavit si vlastní nanoakvárium, což může většinou být o něco levnější, než koupě celého setu. Pro zřízení nanoakvária nezapomeneme na toto vybavení:
- Akvárium, to je samozřejmostí
- Vhodné osvětlení (světlo potřebují zejména květiny, živočichové ani tolik ne)
- Filtrace (bez filtru malé akvárium provozovat nejde)
- Dekorace (úkryty pro krevetky, nebo rybky – kokosové skořápky a pod)
- Písek (raději tmavý, černý, než světlý, žlutý a modrý kýč, každému ale dle vkusu)
- Podstavec (není-li kam umístit akvárium, můžeme koupit, nebo vyrobit dřevěný podstavec)
DNO, KVĚTINY, DEKORACE
Dno volíme tedy tmavší, nejlépe černý, nebo tmavohnědý písek o zrnitosti 2 – 4 mm. Na dno umístíme souvislou vrstvu písčitého dna o výšce 3 – 4 cm. Do písku opatrně zasadíme květiny, které jsme si předem nakoupili, nebo vypěstovali v jiném akváriu. Do začátku nic nezkazíme, když do zadní části akvária zasadíme několik řízků mokřady mnohosemenné. Není náročná na složení vody, velmi dobře absorbuje odpadní látky z vody, rychle roste. Kosokvět úzkolistý se také v malém akváriu neztratí, spíš si myslím že v něm ještě lépe vynikne, než ve velkém akváriu. O kosovkět je třeba poněkud více pečovat, odhnívající listy, většinou odspodu, je dobré odstraňovat zastřihnutím, stejně tak nově vznikající kořínky je dobřé zastřihnout, pokud tedy nechceme udělat řízek pro další nové a mladé kosokvěty. Výhonky kořenů mokřanky mnohosenné (hygrophila polysperma) je třeba také často zastřihávat, nebo květiny celkově omlazovat řízkováním. Kořeny můžeme ozdobit různými mechy, které jsou nyní velmi moderní. V každém obchodě mají řasové koule (cladophora aegagrophila). Na kořeny vhodný mech jávský. Mokřanka vzpřímená může být zajímavou dominantou miniakvária. Velmi oblíbené jsou různé mechové koberce. Vhodné květiny a mechy získáme v akvarijních obchodech, nebo na akvarijních burzách, které jsou celoročně v celé republice.
iAKVARIUMAMATER TiP
Vhodná doba ovětlení akvária je 12 hodin, využij spínacích hodin
Akvárium dozdobíme třeba kameny a hlavně různými úkryty, velmi je ocení všechny druhy krevetek, nebo malý sumečci.
TECHNIKA, OSVĚTLENÍ, FILTRACE
Jak už jsem zmiňoval, umělé osvětlení akvária je žádoucí hlavně pro potřebu rostlin, rybky a krevetky se bez nich obejdou. Bez osvětlení ale akvárium ztrácí dekorační hodnotu, jen osvětlené akvárium upoutá pozornost a pozorovatel vydrží dlouho dění v akváriu sledovat. Proto při zřízení miniakvária myslíme na osvětlení. Akvárium, a to nejen mini, ale všechna akvária, neumisťujeme k oknu. Ne že by jim pravé denní světlo vadilo, sluneční svit, to je prevít. Nejen že vodu může velmi rychle ohřát, což nemusí někteří obyvatelé akvária přežít, ale v akvárku velmi rychle vznikají řasy, které si ve slunečním světle lebedí.
TiP
Vhodné osvětlení může být zářivka s větším podílem červené barvy, nebo „teplé“ zářivky
Pokud máme zřízené akvárium pouze s květinami, není potřeba tolik filtrovat, v akváriu není nic, co by vodu nějak znečišťovalo. Jakmile ale do akvária umístíme jakéhokoliv živočicha, filtr je nutností. Rybičky i krevetky do vody kálí, nezkonzumované krmivo hnije, to vše silně znečišťuje malý kousek přírody velmi rychle. Ideálním filtrem je tzv. molitanová kostka, kterou napojíme na vzduchovací motorek. Jedním přístrojem tedy filtrujeme a zároveň prokysličujeme vodu.
Malé akvárium potřebuje celkem dost péče. Na to je nutné upozornit každého, kdo si své malé akvárium vysnil. Ano, lze použít různých chemických přípravků pro omezení toho, či tamtoho. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že jakmile zažehnáme nějakou akvarijní chemií nějaký problém, třeba výskyt řas, nastane problém jiný, který svádí ke koupi další chemikálie. Voda je tak zbytečně zatěžována.
Řasy, které se dříve či později objeví zejména na čelním skle, pravidelně odstraňujeme žiletkou k tomu určenou, nebo magnetickou stěrkou. Řasy, které vznikají na listech květin můžeme odstranit opatrně rukou, nebo staré listy rovnou odstřihnout. Pokud necháme malé akvárium svému osudu, do čtvrt roku z toho bude paseka, plná řas a tím nový akvarista většinou končí, akvárium se nepovedlo, zařasilo a lenost neumožní údržbu. Proto prosím, udržujme, odsávejme vodu, čištěme skla od řas. Není na škodu jednou za čas také prosít dno odkalovačem a tím odsát všechny rybí exkrementy a zbytky nezkonzumované potravy.
iAKVARIUMAMATER TiP
Malé akvárium zůstane čisté a průzračné, pokud pravidelně vyměňujeme část akvarijní vody za vodu odstátou, nebo také tzv. temperovanou.
POŘIZOVACÍ NÁKLADY
Akvarijní set se vším všudy vyjde zhruba na tři, čtyři tisíce korun, záleží hlavně na velikosti akvária. Sestavíme-li si sami vlastní miniakvárium a koupíme si akvárium o velikosti 30 litrů (orientační ceny) Kč 300,-; osvětlení Kč 400,- až 500,-; molitanový filtr Kč 70,-; vzduchovací motorek Kč 300,-, můžeme tedy něco ušetřit a peníze investovat třeba do dekorace, nebo čehokoliv jiného, třeba koupit květiny partnerovi J
Již brzy také výčet vhodných živočichů do miniakvária, sleduj akvariumamater.cz
Věřím, že i tento stručný a jednoduchý článek o miniakváriu pomůže začínajícímu akvaristovi – nano.
Akvarizmu zdar - Jéčko
Máte dotaz? Napište nám info@akvariumamater.cz
Nebo dále také Krevetky
TiP Diskuze se zúčastníte vyplněním formuláře dole.
Diskusní téma: Nano, mini akvária
—————
—————
—————
—————
—————